Henryk Bielski – Spotkanie z reżyserem

Opublikowane przez admin w dniu

Prawdziwa gratka dla kinomaniaków i miłośników filmu polskiego. W sobotę 29 kwietnia 2017 roku w naszym Centrum i Kinie gościć będziemy reżysera filmowego Pana Henryka Bielskiego. Henryk Bielski jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Należał do Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym występował w kraju i za granicą w latach 1950-1958. Zasłynął również jako reżyser koronnego dla polskiej kinematografii serialu telewizyjnego „Ballada o Januszku” (1987) na podstawie powieści Sławomira Łubińskiego, który do dziś jest emitowany w telewizji.

Spotkaniu towarzyszyć będzie film: „Koty to dranie”, reż. Henryk Bielski, wyst. Jerzy Paluszkiewicz, Janusz Kłosiński, Gustaw Lutkiewicz, Adam Ferency, Joanna Jędryka, Bronisław Pawlik, Jan Himilsbach, Witold Dederko, Zbigniew Zapasiewicz, Leon Niemczyk, Jerzy Turek.

Prosimy o dokonywanie rezerwacji miejsc pod nr telefonu 75 610 60 15.

Henryk Bielski
Reżyseria
WARSZAWSKIE GOŁĘBIE – Film fabularny – telewizyjny
BALLADA O JANUSZKU – Serial fabularny, Reżyseria
CHRZEŚNIAK – Film fabularny, Reżyseria
PASTORALE HEROICA – Film fabularny, Reżyseria
GWIAZDY PORANNE
KOTY TO DRANIE Film fabularny – telewizyjny
HASŁO Film fabularny – telewizyjny

Współpraca reżyserska
ZAPAMIĘTAJ IMIĘ SWOJE Film fabularny
KOPERNIK Serial fabularny
HRABINA COSEL Serial fabularny
DON GABRIEL Film fabularny
KONTRYBUCJA Film fabularny
SPOTKANIA Z WARSZAWĄ Film dokumentalny
ZEJŚCIE DO PIEKŁA Film fabularny
FARAON Film fabularny
PRZERWANY LOT Film fabularny
PAMIĘTNIK PANI HANKI Film fabularny
SMARKULA Film fabularny
WIANO Film fabularny
SPOTKANIE W BAJCE Film fabularny

Reżyser II
KOPERNIK Film fabularny
PROM Film fabularny
JARZĘBINA CZERWONA Film fabularny
HRABINA COSEL Film fabularny
RUCHOME PIASKI Film fabularny

Asystent reżysera
MĄŻ SWOJEJ ŻONY Film fabularny

Obsada aktorska
PRZYGODA NA MARIENSZTACIE Film fabularny
Obsada aktorska (członek zespołu pieśni i tańca ze Złocieńca; nie występuje w czołówce)

Nagrody indywidualne
CHRZEŚNIAK
Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego za rok 1985; nazwa nagrody: Nagroda Kinematografii za najwybitniejsze osiągnięcia programowe w dziedzinie filmu
CHRZEŚNIAK
Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Centralnej Rady Związków Zawodowych przyznana przez Jury festiwalu
PASTORALE HEROICA
Nagroda Ministra Obrony Narodowej I stopnia
PASTORALE HEROICA
Moskwa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Komitetu Obrońców Pokoju przyznana przez Jury festiwalu
GWIAZDY PORANNE

Nagroda Ministra Obrony Narodowej III stopnia
Tańca „Mazowsze”, z którym występował w kraju i za granicą w latach 1950-58. Wraz z innymi członkami zespołu, wystąpił w filmie dokumentalnym „Mazowsze” (1951) oraz w „Przygodzie na Mariensztacie” (1953). Podczas pracy w „Mazowszu” ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Warszawie oraz Zawodowe Studium Szkoleniowe przy Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

W latach 1958-62 studiował w Instytucie Kinematografii (WGIK) w Moskwie. Już w czasie studiów zaczął współpracę z warszawskimi Zespołami Filmowymi, gdzie sprawdził się doskonale jako asystent Stanisława Barei na planie komedii „Mąż swojej żony” (1960).

W 1962 r. asystował Janowi Rybkowskiemu przy filmie „Spotkanie w Bajce”. Od tamtej pory, był etatowym pracownikiem Przedsiębiorstwa Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”, początkowo Zespołu Kadr, gdzie współpracował m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, a następnie Zespołu Iluzjon. W 1976 zrealizował swój pierwszy film fabularny – „Hasło” – osadzoną w scenerii Bieszczad opowieść o ludzkiej chciwości.

Brał udział w licznych festiwalach filmowych w kraju oraz za granicą, m.in. w MFF w Taszkiencie (1982) w MFF w Moskwie (1983), a także w festiwalu w Karlowych Warach (1986). Ponadto, jego filmy były prezentowane na festiwalach w Gdańsku, Krakowie. W 1975 roku przyznano mu medal na festiwalu w Wołgogradzie. Henryk Bielski współpracował przy wielu znanych produkcjach filmowych, spośród których można wymienić m.in. „Przerwany lot” Leonarda Buczkowskiego, „Faraona” Jerzego Kawalerowicza, „Jarzębinę czerwoną” Ewy i Czesława Petelskich oraz „Zapamiętaj imię swoje” Siergieja Kłosowa.

Chociaż Henryka Bielskiego interesuje przede wszystkim fabuła, ma w swoim dorobku również niezwykle istotny dla mieszkańców stolicy film dokumentalny – „Spotkania z Warszawą” w reżyserii Jana Łomnickiego, zrealizowany w 1966 roku.

Zajmuje się również reżyserią teatralną. W latach 90. pracował w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie wyreżyserował sztuki „Ja, Feuerbach” na podstawie dramatu Tankreda Dorsta oraz „Królewnę Śnieżkę” w oparciu o baśń braci Grimm. W 2010 roku był członkiem jury na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Złota Magnolia” w Szanghaju.

Henryk Bielski jest dwukrotnym laureatem Nagrody MON (I i II stopnia). Uhonorowano go poza tym, m.in. Nagrodą Pokoju na XIII MFF w Moskwie (1983), Nagrodą na XXV festiwalu w Karlovych Warach (1986), Nagrodą Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego za rok 1985. Przyznano mu także Srebrny (1955) oraz Złoty (1976) Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1983), brązowy oraz srebrny medal za obronność kraju, Złotą Syrenkę za Zasługi dla Warszawy (1988), medal „Zasłużony Działacz Kultury” (1980), a także medal za „zasługi w rozwoju współpracy kulturalnej między Polską a ZSRR”. W 2007 roku wręczono mu Medal i Dyplom Honorowy Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Wschód” za „wybitne osiągnięcia i zasługi w popularyzacji kultury naszych wschodnich sąsiadów”.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 1973 roku.

Ułatwienia dostępu

Facebook
YouTube