Leśne przedszkole na finiszu

Opublikowane przez admin w dniu

Po blisko dwóch miesiącach intensywnych działań, zakończył się realizowany przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne i Pisarzowicką Grupę Rekreacyjną projekt „Leśne przedszkole COVID-em niezagrożone”. Inicjatywa skierowana była do dzieci, które od połowy wakacji brały udział w interesujących zajęciach i spotkaniach z ciekawymi osobami.

Głównym celem projektu było zachęcenie przedstawicieli najmłodszego pokolenia do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz zwrócenie uwagi na przyrodnicze walory pięknego regionu, w którym mieszkamy. Większość zajęć odbywała się na polach, łąkach i w lasach Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Pośród drzew i traw dzieci malowały wiatr i szukały kolorów natury. Hałda w Rędzinach była celem spotkania z geolożką Roksaną Knapik, która pokazała dzieciom jak wiele minerałów znaleźć można w najbliższej okolicy. Przewodniczka towarzyszyła również uczestnikom podczas wyprawy na Skalnik i Małą Ostrą. Wspólnie z członkami Towarzystwa Świadomości Kryszny oraz Katarzyną Kurnytą daliśmy niezapomniany koncert na pisarzowickiej łące, a Irek Ciara zapoznał nas z leczniczymi i smakowymi właściwościami roślin rosnących na okolicznych polanach. Nie zabrakło okazji do grzybobrania i zabawy w deszczu. Na pamiątkę wspólnych spotkań, pod okiem Anny Wiśniewskiej dzieci stworzyły własny las, który zamknęły w… słoikach.

Zwieńczeniem blisko dwumiesięcznych działań była impreza podsumowująca projekt, która odbyła się w sobotę 12 września na terenie CBK w Pisarzowicach. Jej najważniejszym elementem była stworzona specjalnie z myślą o uczestnikach przedsięwzięcia leśna ścieżka sensoryczna. Nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz pysznego poczęstunku. 

Współpraca między CBK a Pisarzowicką Grupą Rekreacyjną od początku układała się wyśmienicie. W związku z tym przedstawiciele obu podmiotów mają nadzieję na ponowną okazję do połączenia sił. 

Zadanie dofinansowane było ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI 2020” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Lubawce. 

Ułatwienia dostępu

Facebook
YouTube