Zew morza

Opublikowane przez admin w dniu

Dnia 18 czerwca 2016 roku w Kinie za Rogiem w Krzeszowie odbyła się prezentacja niemego filmu polskiego „Zew morza”.

Wydarzenie było częścią obchodów 90-lecia Miasta Gdynia. Z tej okazji równocześnie w 90 kinach (Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Sieci Kino za Rogiem oraz Pracowni Filmoteki Szkolnej) został wyświetlony jeden z najciekawszych filmów polskiego niemego kina, ze skomponowaną współcześnie muzyką Krzesimira Dębskiego.

Film “Zew morza” został nakręcony w 1927 roku i jest uznawany za perełkę ówczesnego kina. Jest to najwcześniejszy zachowany film, jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów epoki kina niemego w Polsce, Henryka Szaro.

Film został zrekonstruowany w 2015 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo, w ramach projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Muzykę do zrekonstruowanego filmu skomponował wspomniany wcześniej Krzesimir Dębski.

Film “Zew morza” to opowieść miłosna z przeplatającymi ją wątkami sensacyjnymi, która po raz pierwszy w polskim kinie, rozgrywa się na morzu. Dodatkowym walorem obrazu są liczne sceny plenerowe kręcone m.in. w Gdańsku, Gdyni i Pucku.

Po filmie – na żywo z Gdyni – odbyła się transmisja losowania specjalnych nagród dla widzów, w tym dwóch dwuosobowych zaproszeń na wrześniowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Zwycięzcom został zapewniony dojazd, nocleg, wyżywienie oraz akredytacja na wszystkie wydarzenia FFG.

Po transmisji, wśród widzów „Kina za Rogiem” w Krzeszowie, zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców.

Całe wydarzenie przebiegło w bardzo miłej, kameralnej atmosferze.

Kategorie: Galerie

Ułatwienia dostępu

Facebook
YouTube